صفحه اصلی Events «چهل گره» نوروز ۹۹ روی آنتن می‌رود
«چهل گره» نوروز ۹۹ روی آنتن می‌رود

«چهل گره» نوروز ۹۹ روی آنتن می‌رود

رونمایی از یک مجموعه مستند؛
«چهل گره» نوروز ۹۹ روی آنتن می‌رود/ روایت مستند از معماری ایرانی

سیدمحمد بهشتی در آیین رونمایی از مجموعه مستند «چهل گره» که قرار است نوروز ۹۹ روی آنتن تلویزیون برود، از خلأ نگاه انتقادی از مستندهای معماری گفت.

به گزارش آرکاو به نقل از مهر، مراسم رونمایی از مجموعه مستند «چهل گره» روز گذشته دوشنبه ۲۸ بهمن ماه با حضور سیدمحمد بهشتی، محمدمهدی رحمتی رییس بسیج صداوسیما و جمعی از دانشجویان در دانشکده معماری دانشگاه هنر برگزار شد.

وحید ایمانی اجرای این برنامه را بر عهده داشت و در ابتدای مراسم به ویژگی‌های این مستند اشاره کرد.

محمدمهدی رحمتی رئیس بسیج صداوسیما که مستند با همکاری آنها ساخته شده است در توضیحاتی از ساخت این اثر عنوان کرد: یک سال پیش بود که جرقه‌هایی برای ساخت مستندی درباره هویت شهری و هویت در معماری شروع شد و گفتگوهایی با برادران ارجمندی کارگردانان این مجموعه مستند داشتیم.

وی ادامه داد: سوال جدی ما این بود که آیا در این آشفتگی موجود این هویت قابل درک است یا خیر؟ قرار شد یک دوره صد ساله در این حوزه مطالعه شود و عناصر مشترک را دربیاوریم.

ادامه مطلب
فراخوان رویداد استارتاپی "کمپ" برای جذب ایده معماری 

رحمتی در ادامه به دو کارگردان مستند اشاره و عنوان کرد: اسماعیل و ابراهیم ارجمندی ساخت این کار را بر عهده داشتند و ما از یک سال پیش با هم گفتگو می‌کردیم و امروز تولید این مجموعه به ثمر رسیده است.

پخش مستند «چهل گره» در نوروز ۹۹

در ادامه بخش‌هایی از مستند نمایش داده شد و ایمانی مجری مراسم در این باره گفت:  مجموعه چهل گره ۶ قسمتی قرار است در نوروز ۹۹ روی آنتن رسانه ملی برود. قسمت اول این مستند به دوره رضاشاه برمی‌گردد و بدون قضاوت آنچه را که رخ داده است بررسی می‌کند. در قسمت دوم نیز به دوره محمدرضا شاه می‌پردازد.

وی ادامه داد: طی این سال‌ها اینقدر کارهای تخصصی در بسیج صداوسیما انجام نشده و حمایت از ساخت چنین مستندهایی جای تشکر دارد.

مستندهای معماری کمتر نگاه نقادانه داشته‌اند

سپس سید محمد بهشتی مدرس دانشگاه روی سن رفت و در این باره گفت: مستندها و فیلم‌هایی که درباره معماری کشور ما ساخته شده است معمولا کمتر نگاه نقادانه و یا تاریخی داشته اند.

وی اضافه کرد: من بخشی از این مجموعه را دیده ام اما با توجه به همان بخش می‌توان گفت این مجموعه مستند نسبتا موضوع را پوشش می‌داد و گزینشی به موضوع نگاه نشده بود بلکه تلاش شده بود پوشش جامع نسبت به موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

ادامه مطلب
همایش تحقیقات نوین جغرافیا ،معماری و شهرسازی ایران

بهشتی تصریح کرد: تمام کسانی که تلاش می‌کردند تاثیری در معماری صد سال اخیر بگذارند می‌خواستند اتفاقات خوبی در معماری رخ دهد اما هر یک اتفاقاتی را از منظر خودشان رقم زدند.

اسکندر مختاری دیگر مدرس دانشگاه در این مراسم نیز گفت: نکته مهم این مجموعه سند است. کاری که کارگردانان این مجموعه انجام دادند تولید سند است که طی یک قرن گذشته صورت گرفته است.

پخش از چند شبکه تلویزیونی

همچنین ابراهیم ارجمندی یکی از کارگردانان این مستند در حاشیه این مراسم در سخنانی بیان کرد: من فوق لیسانس معماری دارم و از سال ۸۰ در این زمینه مطالعاتی دارم با این حال تقریبا از آبان ماه سال گذشته شروع به تحقیق کردیم تا بتوانیم وارد تولید این مستند شویم.

وی ادامه داد: حدود سه ماه و نیم تا چهار ماه طول کشید که فیلمنامه‌ این مجموعه مستند به نگارش درآید و به یک مجموعه ۶ قسمتی تبدیل شد که قرار است نوروز ۹۹ از چند شبکه به نمایش درآید.

تاریخ

1399/01/01

زمان

08:00 - 18:00

لیبل ‌ها

ایران,
رایگان

موقعیت

رسانه ملی
دسته بندی
بارکد QR

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن