صفحه اصلی Events “شب بندر تاریخی کنگ “
"شب بندر تاریخی کنگ "

“شب بندر تاریخی کنگ “

“شب بندر تاریخی کنگ “

به منظور آشنایی با ” بندر تاریخی کنگ  ” که یکی از مهمترین هسته های زیستی در حاشیه شمالی خلیج فارس است و در سال ۱۳۹۶ اقدامات مقدماتی ثبت جهانی آن آغاز شده است، مجله بخارا شبی را بدین منظور اختصاص داده است که در ساعت ۱۷ بعد از ظهر دوشنبه ، بیست و هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸که در سالن همایش موزه ملی ایران برگزار خواهد شد .

در این مراسم سخنرانان : محمد حسن طالبیان ، شیوا آراسته (مشاور مطالعات و طرح احیای بافت تاریخی بندر کنگ ) ، ایوب زارعی (شهردار بندر کنگ ) ، ناخدا علی بحری ( مدیر موزه مردم شناسی بندر کنگ ) درباره وجوه گوناگون تاریخی ، فرهنگی ، معماری و شهرسازی و میراث ناملموس بندر کنگ سخنرانی خواهند کرد.

بندر تاريخي کنگ در حاشيه خليج فارس يکي از ارزشمندترين هسته هاي شکل گيري زندگي جمعي در ايران به شمار مي رود. قدمت اين هسته تاريخي به بيش از ۱۰۰۰ سال مي رسد و در طول تاريخ بارها دچار تخريب و احياي مجدد کنگ شده است.

آنچه امروز از اين هسته تاريخي  کنگ به جاي مانده بندري زيبا با معماري منحصر به فرد است که با وجود تمام آسيب هاي وارد آمده در طول تاريخ، انسجام و هويت بافت تاريخي آن حفظ شده و مانند نگيني در حاشيه خليج فارس خودنمايي مي کند.

در برگيرنده دانه هاي معماري ارزشمندي ست

 بافت تاريخي کنگ منسجم و يکپارچه با عناصر شاخصي مانند بادگيرهاي قديمي و کوچه هاي باريک و سايه انداز، که يادآور شهرهاي سنتي ايراني است، علاوه بر ارزش هاي فرهنگي که در سيماي کلي خود دارد و نيز سرزندگي و شادابي که در آن ديده مي شود، در برگيرنده دانه هاي معماري ارزشمندي ست که هر يک راوي داستاني از تاريخ و سرگذشت اين مرز و بوم است.

بيش از ۲۸۰ خانه تاريخي در کنگ وجود دارد که در اين ميان بالغ بر ۷۰ خانه، ارزش ثبت اثر در فهرست آثار تاريخي کشور را دارند. اين موضوع در نوع خود نشان از بينظير بودن شرايط کالبدي اين بافت تاريخي دارد که ميتواند تصويري حقيقي از الگوي شهر ايراني و معماري خانه هاي نواحي جنوبی ایران ارائه نمايد.
وجود آئين هايي مانند رزيف خواني و مشاغل سنتي از جمله صيادي، لنج سازي و دريانوردي که تاکنون نيز به صورت فعال در اين بندر در حال انجام مي باشد، بافت قديم بندر کنگ را به يکي از ارزشمندترين بافت هاي کهن و فعال کشور تبديل نموده است.

خیابان امام خمینی . ابتدای خیابان سی تیر . خیابان پروفسور رولن . شماره یک ، موزه ملی ایران .سالن همایش موزه ملی . این برنامه با همکاری مجله بخارا و اندیشگاه مهسا و موزه ملی ایران برگزار می شود .

با سخنرانی:

محمدحسن طالبیان

شیواآراسته

ایوب زارعی

ناخداعلی بحری 

علی دهباشی

و نمایش فیلم مستند

تاریخ: دوشنبه ۲۸بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۵ بعدازظهر

نشانی موزه ملی ایران: خیابان امام خمینی،ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن،شماره یک،موزه ملی ایران، سالن همایش موزه ملی ایران

تاریخ

1398/11/28

زمان

17:00

اطلاعات بیشتر

ادامه مطلب

لیبل ‌ها

ایران

موقعیت

تهران
تهران
دسته بندی

برگزار کننده

مجله فرهنگی هنری بخارا
شماره تلفن
09121300147
ایمیل
info@bukharamag.com
وب سایت
http://bukharamag.com/
ثبت نام
بارکد QR

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن